J i Emiraten


4 november, 2008

Liwa ökentur

Filed under: Allmänt — kl. 21:40

Eftersom Linda hade jobb under helgen fick jag åka själv på företagets ökentur bland världens högsta sanddyner runt oasen Liwa. Vi började med en lätt lunch på Liwa hotell innan 35 Prado-bilar med totalt ca 90 pers (22 barn!) gav oss iväg ut med 3 proffsiga guider. Efter att ha kört en stund till ett bra ställe slog vi läger. Sen vankades det grillning med ”väl anpassade medhavda drycker” (min Highland Park tog slut) innan det blev 6 timmars hård sömn i tält.

Soluppgången kl 6 var grymt vacker:

Efter frukost blev det en körtur på 5 timmar över höga dyner, vissa backar med 50 meter fallhöjd! Hur kul som helst, och en mäktig känsla att med rätt bil kan man ta sig fram nästan överallt. Se bara i fotoalbumet:

Sen blev det att fylla luft i däcken igen och tvätta bilen ordentligt på ut och insida, och köra de 15 milen hem till Ruwais. Där däckade jag gott efter en hel dag i solen avslutad med en god hemlagad bolognese.

Men det blir nog mer ökencamping framöver, i lite mindre sällskap!

Inga kommentarer

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.