Kaboom säger himlen. Sen i onsdags har himlens o jordens skapare hällt massa vatten på oss, släppt blixtar och dunder, blåst sönder diverse saker och även virvlat upp sand i näsa och ögon.
Åskväder i kombination med sandstorm är inget att leka med, särskilt på vägarna där folk här bara är vana att köra i bra sikt på torr vägbana.
Inte ens Coldplay-konserten kom undan. En riktigt fet åskskur släppte sitt blöta från ungefär 3:e låten och ca 20-25 minuter framåt. Det var bara att gilla läget och bli blöt!
Tur då att Chris Martin visade sig vara en mer extrovert underhållande humoristisk scenpersonlighet än jag förväntat. I alla intervjuer är han ju ännu mer skitnödigt torrt PK än Bono, trots att det egentligen inte är möjligt… Så konserten var riktigt bra!