J i Emiraten


27 augusti, 2006

Skumma saknade svenska saker

Filed under: Kulturkrock — kl. 21:37

Lagom till mitt inlägg om vad som är bättre här nere än i Sverige, så var det en diskussion på hemsidan Svenskar i världen kring vad man saknar mest från Sverige.

Förutom vänner o familj saknar jag inte så mycket svenskt när jag är här. Som sagt, här är också bra fast på ett annat sätt. Men när jag väl hamnat i Sverige så är det direkt vissa saker som man kommer tänka på. Inte helt självklart allting kanske…:
– Jäklar vad grönt allting är, skön luften är och vad ljust det är på kvällen. Måste ut och cykla, fiska, bada, spela frisbeegolf o annat trevligt i naturen! Förresten, värst vad alla snackar om vädret hela tiden?
– Åhh hönökaka med herrgårdsost eller Arboga-pastej!
– Vichy Noveau lingon/lime eller annat smaksatt bubbelvatten
– Wasa runda Kanel
– Gamla hus som underhålls snyggt
– Halv special på Jonsborg kl 03:00

Några saker hade jag definitivt saknat redan här nere om det inte vore för Carrefour/Abela/Ikea:
– Mörkare bröd än vitt, typ fullkornslimpa och knäckebröd
– Smörgåsgurka
– Skinka och salami till mackan
– Havrefras
– Fruktyoghurt

Saker jag d e f i n i t i v t inte saknat:
– Svenska politiker, totalt utan visioner och leda-folket-o-landet-egenskaper. Bara utförare/byråkrater.
– Jisses vad lite personal det är i denna butiken, vill de inte sälja nåt?!?! (svängen inne på SIBA var en chock av påminnelse om hur uselt kunder ofta hanteras i Sverige)

Givetvis är detta två grova generaliseringar. Men sånt har man rätt till med en egen blogg 🙂

6 Comments

  1. hej brosan det är inte thomas som skriver utan jag men givetvis hälsar tp til dig.
    vi mår bra här hemma fast saknar dig givetvis. lina börjar gå upp i vikt som hon skall och hon sov i natt och det gjorde vi med.hon är ganska snäll mot oss.
    jag har gått ner 14 av de 20 kilo som jag gick upp så det är lite kvar. mjölk rinner ur brösten bla bla bla.
    Om du vill ha ngt. nerskickat så säg till, kanske hönökaka som då möglar. Vi hörs av snart jag får skicka lite kort till dig puss och kram lisa fisa.

    Kommentar by lisa — 28 augusti, 2006 kl. 21:22

  2. Ååh, hönökaka med herrgårdsost hade jag glömt på min lista… Nu blev jag ju hungrig igen fast jag just ätit middag. 🙂

    Kommentar by sofia — 29 augusti, 2006 kl. 04:45

  3. Har nu vart i Götet någa dar o jajjamen det regnar en hel jäkla del för tillfället men efter några månader i A-D så är det rätt ok ändå med lite rotblöta.

    Kan säga att första dan så styrdes stegen till fiskebodarna på Olskrokstorget och det inhandlades havskräftor o en gäng räkor, avd saknade saker.

    Ha det kanon i hettan

    Per

    Kommentar by Nu i Götet — 29 augusti, 2006 kl. 13:25

  4. Syrran: Gott att höra o kul se bilderna. Så nu kommer du i skorna igen antar jag… 🙂

    Sofia: Hönökaka trumfar allt! (Fast bara färsk o varm sådan naturligtvis)

    Per: Kräftor o räkor blev det allt en del under semestern. Givetvis havskräftor.

    Kommentar by Johan — 29 augusti, 2006 kl. 20:13

  5. Det borde lagå att skicka ner det mesta med UPS Express utan att det hinner bli gammalt eller fastnar matvaror i tullen i flera veckor?

    /Teknikoptimist

    Kommentar by Den tjocke konsulten — 31 augusti, 2006 kl. 19:56

  6. Tullen lär det fastna i… 🙁

    Men det finns ett ställe vid hamnen en bit bortanför Dubai där massa skandinaviskt säljs. Snusarna åker dit rätt ofta 🙂

    Kommentar by Johan — 31 augusti, 2006 kl. 20:16

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.